İşitme Kaybı ve Erken Teşhis

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Yaşamdaki en önemli duyu organlarından biri de KULAKTIR. Annemizin kalp atışlarını duyarak başlayan işitme süreci, tabiatı ve yaşamdaki diğer sesleri duyup tanıyarak devam eder. Duyduklarımızı tekrar ederek konuşmayı öğreniriz. Konuşmayı öğrenme süreci 6-7 yaşına kadar devam eder. Ancak en önemli yıllar ilk yıllardır. Bu nedenle özellikle çocuklarda erken teşhis, konuşmayı öğrenme açısından çok önemlidir. Bugün ülkemizde de doğum sonrası gerekli testler yapılarak yeni doğan bebeklerde işitme sorunu olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

Dünyamızda işitme azlığı sorunu olan binlerce insan yaşamakta ve işitme cihazı ile birçoğu, yaşamlarını normal bir şekilde devam ettirmektedir. Bilindiği kadarı ile bugün dünya nüfusunsun %10'nda işitme problemi vardır.En önemli konu, itme kaybının erken teşhis edilmesi,mümkünse tıbbi tedavi yapılması,gerekli görülürse işitme cihazı kullanılması ve rehabilitasyona başlanmasıdır.

Burada erken teşhisin önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Zira bugün,sağır diye bilinenlerin önemli bir kısmı, sağır olmayan,ancak mevcut işitme sorununa zamanında müdahale edilmemiş,bu nedenle konuşmayı öğrenmemiş kişilerdir. İşitme azlığı, kişinin sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemekte, kişiyi strese, hatta yalnızlığa itebilmektedir. İşitme azlığının yol açtığı zorluklar nedeniyle ev toplantılarına katılmamak, misafir ziyaretlerine gitmemek, birisi geldiği zaman yorgun gibi davranıp kendi başına odaya çekilmek, ortaya çıkabiliecek tipik davranışlardır. Bu davranış biçiminin nedeni ya çevredeki  konuşmalar anlaşılamadığı veya sık sık tekrarlatıldığı için sıkılma, utanma veya mahcup olma hissi yada işitme azlığını çevreye hissettirmeme isteğidir. Bazen özrünü fark ettirmeme isteği çok gerekli olduğu halde işitme cihazını takmama şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Kesin rakamlar bilinmemekle beraber, ülkemizde 0-1 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %1'i işitme kayıplıdır. Ancak bu çocukların şok azı işitme kaybı açısından zamanında fark edilip, işitme ve konuşma eğitimi alabilmektedir. Üstelik bu çocukların büyük bir kısmı ileri veya şok ileri derecede işitme kayıplıdır. Halbuki işitme kaybı az olan çocuklar işitme cihazından daha fazla yararlandıkları halde, geç tanı nedeni ile önemli bir imkandan mahrum kalmaktadırlar.

Bugün gelişen teknoloji sayesinde yeni doğan bir çocuğun, doğumdan 48 saat sonra işitme testi yapılabilmektedir.

Okunma 3938 defa
Bu kategoriden diğerleri: « İşitmenizi Değerlendirin.