Yanlışlar ve Doğrular

Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

YANLIŞ: "Şimdilik idare ediyorum. İşitmem iyice azalsın sonra kontrol olur veya cihaz kullanırım."

DOĞRU: İşitme kaybının erken teşhis ve rehabilitasyonu, eğer mümkün ise tıbbi tedaviyi etkili hale getireceği gibi, işitme cihazı uygulamasından da daha verimli sonuç alınmasını sağlayacaktır.

 


YANLIŞ:"İşitme cihazı kullanırsam işitme kaybım daha da artar!"

DOĞRU: Doğru uygulandığı ve doğru kullanıldığı zaman işitme cihazları işitme kaybına neden olmaz. Tam tersine anlamayı kolaylaştırır.

 


YANLIŞ:"Erken cihaz takarsam alışkanlık yapar!"

DOĞRU: İşitme cihazları alışkanlık yaratmaz. Ama işitme cihazı ile çevremizi daha rahat algıladığımız için, cihazı kullanmayı tercih ederiz.

 


YANLIŞ:"Bütün işitme cihazları aynı işi görür."

DOĞRU: İşitme cihazları, işitme kaybının özelliğine göre seçilir ve programlanır. Bu nedenle işitme cihazı almadan önce mutlaka işitme testinin yapılması ve kayba uygun cihaz verilmesi gerekir.

 


YANLIŞ:"Çocuk biraz daha büyüsün, belki işitmesi açılır!"

DOĞRU: Sensori-neural işitme kayıplarında, işitmenin düzelmesi mümkün değildir. Çocuğun işitmesi belki düzelir diye cihaz uygulaması geciktirildiğinde çocuğun çevresel sesleri öğrenmesi daha da zor hale geleceği gibi, konuşma bozukluğu da ortaya çıkacaktır.

 


YANLIŞ:"Çocuk biraz daha büyüsün, daha bu yaşta cihaz kullanmayı beceremez."

DOĞRU: Bugünün teknolojisi ile yeni doğan bir çocuğun bile işitme kaybı saptanabilmekte ve bebek daha birkaç aylıkken rahatlıkla işitme cihazı uygulanabilmektedir.

YANLIŞ:"Cihaz kullandığımı başkalarının farketmesini istemiyorum!"

DOĞRU: İşitme kaybının başkalarınca farkedilmesi, işitme cihazının farkedilmesinden daha kolaydır. Ayrıca, insanların işitmeleri düzeldiğinde kendilerine olan güveni artar, kendi başlarına kalmaktan vazgeçip, aile ve toplum hayatına daha rahat katılmaya başlarlar.

 

Okunma 4078 defa