İki Kulakla Duymanın Avantajları

Öğeyi Oyla
(5 oy)

 

Eğer her iki kulağınızda da işitme kaybı varsa, o zaman büyük ihtimalle her iki kulağınıza da işitme cihazı takmanız gerekecektir. Bu konuda en doğru kararı bir işitme uzmanı verecek olsa bile, iki cihaz takıp takmamak çoğu kez kullanın isteğine bağlıdır. İki taraflı işitme kaybı olan hastaya, deneme amaçlı da olsa, iki taraflı cihaz uygulanması önemlidir. Böylece hastanın çift cihaz kullanımı hakkında bir bilgisi olacaktır. Bu gözlüğün iki camlı olmasına benzer. Nasıl ki görme problemi olan insanlar bir değil, iki ayrı cam kullanıyorsa, her iki kulağında işitme kaybı olan insanların da iki ayrı cihaz kullanması gerekir. İki taraflı cihazın tek cihaza üstünlüğü şöyle sıralanabilir:

Konuşma daha iyi anlaşılır.

Çift cihazla seçici dinleme daha kolay yapılır. Bu şu demektir: Beyin duymak istediği konuşmaya daha rahat odaklanır. Araştırmalar, çift cihazı düzenli kullananların, konuşma ve diyalogları çok daha iyi anladıklarını göstermektedir.

Kalabalıkta ve gürültüde daha iyi anlama sağlar. 

Çift cihaz kullanıldığında, zor ortamlarda konuşmanın anlaşılması kolaylaşır.

Sesin geldiği yön daha iyi belirlenir.

Buna yön bilgisi denir. Örneğin bir sosyal grupta, çağırıldığınızda, sesin nereden geldiğini bilmek önemlidir. Yön bilgisi, trafikte arabanın nereden geldiğini anlamada, çocuğun yerini anlayıp bulmada da önemlidir. Yani, çift cihaz kullanımı, günlük hayatta seslerin geldiği yönün daha iyi anlaşılmasını sağlar.

Daha iyi ses kalitesi sağlanır.

Stereo sistem kullanıldığında, sesler daha yumuşak, keskin ve doğal olarak duyulur. Aynı şey çift cihaz kullanımı için de geçerlidir. Çift cihaz kullanmakla, duyma ranjı 180 dereceden (tek cihaz) 360 dereceye çıkartılmış olur. Daha geniş bir ranj, daha dengeli ve daha kaliteli ses demektir.

Ses daha temiz duyulur. Çift cihaz kullanıldığında, sesi açma ihtiyacı azalır. Ses daha az açıldığında, sesteki bozulmalar da engellenmiş olur.

Daha geniş bir alan duyulur.

Çift cihaz takıldığında, uzaktaki sesler daha iyi duyulur. Tek cihazla 3 metreden zorlukla duyulabilen bir ses, çift cihazla 13 metreden duyulabilir!

Sesler daha iyi tanınır.

Tek cihazla, birçok ses ve kelime birbirine benzer. Ama çift cihazla, çift kulakla olduğu gibi, sesler çok daha kolay ayrıştırılabilir.

Her iki kulağın da etkin olması, olası anlama kaybı artışını azaltır. Araştırmalar, tek cihaz kullanıldığında, diğer kulakta işitme ve anlama yeteneğinin azaldığını göstermektedir. Buna klinikte “işitsel yoksunluk etkisi” denilmektedir. Uzun süre “yoksun” kalan kulakta, anlama yeteneği geri gelmemektedir. Çift cihaz takıldığında, her iki kulağın da etkin olması sağlanmaktadır.

İşitme az yorucu, dinleme daha rahat olur.

Çift cihaz kullananların ifadesine göre, iki cihazla konuşmaları dinlemek çok daha kolay. Çünkü iyi kulakla (tek cihazlı kulakla) anlamaya çalışmak yorucu ve stresli oluyor. Bu nedenle çift cihaz gerginliği azaltıyor.

Dengeli işitme hissi sağlanır.

İki kulakla duymak, sesin dengeli, diğer bir deyişle stereo duyulmasını sağlıyor. Tek taraflı işitme ise, seslerin tek kulakta alışılmadık şekilde duyulmasına neden oluyor.

Yüksek gürültüde daha rahat edilir.

Çift cihaz kullanıldığında, tek cihaza daha düşük volüm ayrı gerekir. Bu yüzden yüksek sesli ortamlara daha fazla tolerans gösterilebilir.

Islık sesi (Feedback) azalır.

Ses ayarları çift cihazda daha düşük olduğundan, cihazın ıslık sesi yapma olasılığı azalmaktadır.

Çınlama azaltır.

İşitme cihazı kullananların yaklaşık yarısı çınlama şikayetlerinin azaldığını belirtmektedir. Çınlaması olanlar tek cihaz kullandıklarında, diğer kulaklarından çınlama şikâyeti devam edecektir.

Kullanıcı tercihi: Her iki kulağında da işitme kaybı olan kullanıcıların büyük bir kısmı, tek yerine çift cihaz kullanmayı tercih etmektedir.

Kullanıcı tatmini: 5000’den fazla kullanıcıyla yapılan bir çalışmada, çift cihazın tek cihaza göre çok daha tatminkâr olduğu ortaya çıkmıştır.

Mantık olarak, nasıl iyi görmek için iki göze ihtiyaç varsa, iyi duymak için de iki kulağa ihtiyaç vardır. Cihaz almadan önce, her iki kulakta birden cihazın denenmesi gerekir. İşitme uzmanları çift cihaz kullanmanın avantajlarını kulaklıklarla veya cihaz denemesi sırasında uygulamalı olarak gösterebilirler.

* Sergei Kochkin, Ph.D. “The Binaural Advantag” - Better Hearing Institute, Washington, DC

Okunma 10065 defa