İşitme Testleri

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Saf Ses Odyometri:

Saf ses eşiklerinin saptanması odyolojinin temel testidir. Bu testle elde edilen bilgilerin bazıları şunlardır:

• İşitme kaybının derecesi

• İşitme kaybının türü

• Uygulanacak cihaz türü

• Cihazdan yararlanma oranı

Timpanometri: Kulağa verilen ses ve basınç yardımıyla kulak zarı ve orta kulak hakkında bilgi sağlayan bir testtir. Her yaş grubuna uygulanabilir. 

Akustik Refleks: Timpanometri testinin devamı olarak uygulanır. Timpanometriden farklı olarak ikinci bir ses yüksek şiddette verilir. Yüksek ses orta kulaktaki stapes kasının kasılmasına neden olur. Bu kasılmanın oluşup, oluşmaması eğer oluşmuşsa oluştuğu şiddet seviyesi, işitme kaybına neden olan hastalığın bölgesi hakkında bilgi verir.

Otoakustik Emisyon: OAE testi iç kulaktaki işitme hücreleri hakkında bilgi verir.

 
İşitme hücreleri iki türdür. 
* İç Saç Hücreleri (İSH)
* Dış Saç Hücreleri (DSH)
 
DSH'leri akustik uyarana karşı yine akustik bir cevap üretirler. Bu cevaplar kulak kanalına yerleştirilen hassas mikrofonlarla kaydedilir.
 
Eğer kayıtlar alınabiliyorsa, iç kulaktaki işitmenin büyük ihtimalle normal olduğu düşünülür. 
 
OAE, uygulama kolaylığı nedeniyle yenidoğan bebeklerin işitme taramasında da kullanılmaktadır.
 
ABR/ BERA: ABR/ BERA (İşitsel Beyinsapı Cevabı), kulaktan verieln özel bir uyaran sonucu beyinsapında ortaya çıkan elektriksel tepkinin ölçülmesi yöntemidir.  Kafa üzerinde yapıştırılan çeşitli elektronlarla bu elektriksel cevaplar kaydedilir. Test edilen kişi, test sırasında hareketsiz durmalıdır. Bebekler ve küçük çocuklar ya doğal uykularında, ya da ilaçla uyutularak test edilebilmektedir. 
 
ABR testi işitme kaybına neden olan hastalığın, işitmenin hangi düzeyinde (iç kulak, işitme siniri, beyinsapı) olduğunun anlaşılmasına yardımcı olur. Yenidoğan bebeklerin işitme taramasında da kullanılmaktadır.
Okunma 6173 defa